نشست خبری

نشست خبری

نوشته شده در نویسنده 125

نشست خبری چهارمین جشنواره نقاشی “ژکال” برگزار شد.
نخستین نشست خبری چهارمین جشنواره نقاشی “ژکال”، صبح امروز در پردیس باغ ملی دانشگاه هنر تهران برگزار شد.
در آغاز این نشست،‌ زینب کلاته دبیر چهارمین جشنواره سراسری دانشجویی نقاشی “ژکال” گفت: فراخوان دوره چهارم جشنواره از اول دی ماه منتشر شد و دریافت آثار از امروز در سایت جشنواره امکان پذیر خواهد بود.
وی با اشاره به تفاوت این دوره از جشنواره با ادوار پیشین آن، گفت: جشنواره نقاشی ژکال پیش از این در سال های ۹۲ ، ۹۳ با عنوان هفته نقاشی تهران و از سال ۹۴ با عنوان جشنواره ژکال برگزار شده است. امسال هم مانند سه دوره گذشته یک هفته علمی-پژوهشی و یک هفته عملی- کارگاهی داریم.

کلاته درباره نحوه داوری آثار در این دوره از جشنواره، افزود: امسال فرایند داوری در دو مرحله با حضور اساتید برجسته این حوزه برگزار می شود؛ تفاوت دیگر داوری این دوره نسبت به دوره های گذشته، در این است که در سال‌های گذشته داوری آثار با حضور پنج داور برگزار می شد، اما امسال با این فرایند با حضور ۱۰ داور انجام خواهد شد.
دبیر چهارمین جشنواره سراسری دانشجویی نقاشی “ژکال” با اشاره به نبود شرط محدودیت سنی در جشنواره چهارم، گفت: دانشجویانی که طی یک سال گذشته فارغ التحصیل شده باشند نیز می‌توانند در بخش غیر رقابتی جشنواره شرکت کنند.
کلاته با اشاره به اضافه شدن بخش طراحی به جشنواره چهارم، افزود: امسال برای نخستین بار “ژکال طراح جوان” در بخش فضای مجازی برگزار می شود که همزمان با اعلام فراخوان آن از اول دی ماه، شرکت کنندگان میتوانند آثار خود را در صفحه اینستاگرامشان با هشتگ #ژکالطراحجوان بارگزاری کنند.
وی با بیان اینکه برگزاری جشنواره چهارم محدود به دو هفته نیست، خاطرنشان کرد: در چهارمین دوره در نظر داریم، پیش از جشنواره رویدادهایی را داشته باشیم و در بهمن ماه و اسفندماه به داوری آثار بپردازیم.
دبیر چهارمین جشنواره سراسری دانشجویی نقاشی “ژکال” افزود: داوری آثار در ۱۹ فروردین ماه ۹۸ و اختتامیه جشنواره در تاریخ ۶ اردیبهشت ماه ۹۸ در پردیس ملت برگزار می شود.
کلاته با اشاره به اینکه هر دانشجو می تواند ۳ اثر به جشنواره ارسال کند، گفت: امسال هم مانند دوره های گذشته سقفی برای ارسال آثار وجود ندارد.
دبیر چهارمین جشنواره سراسری دانشجویی نقاشی “ژکال” افزود: معمولا دانشجویان تهرانی بیشترین آثار را به جشنواره ارسال می کنند؛ چراکه تعداد دانشکده های هنر در تهران بیش از سایر نقاط کشور است. همچنین تمامی انجمن های علمی و دانشجویی می توانند با جشنواره همکاری کنند.
در ادامه این نشست، بهنام کامرانی، معاون پژوهشی دانشکده تجسمی دانشگاه هنرتهران با بیان اینکه ویژگی مهم جشنواره ژکال، دانشجویی بودن آن است، گفت: در این دوره از اساتید خارج از دانشگاه نیز برای داوری آثار بهره خواهیم برد.

وی با اشاره به اینکه جشنواره چهارم گسترده و متنوع‌تر از دوره‌های گذشته برگزار می‌شود، افزود: این جشنواره در دوره‌های گذشته خود به همت دانشجویان راه‌اندازی شد و طی سالیان اخیر توانسته است اعتبار خوبی را در میان اهالی هنر به ویژه دانشجویان کسب کند.
در پایان این نشست، جمال عرب زاده داور و مشاور برگزاری جشنواره چهارم ژکال، با تاکید بر استقلال جشنواره، گفت: این جشنواره از پتانسیل قابل توجهی برخوردار است و امیدوارم بتواند ماندگار شود. ویژگی خاص این جشنواره ایجاد رویکردی است که بر بسیاری از دانشجویان رشته نقاشی در سراسر کشور تاثیرگذار بوده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *