برگزاری هفته علمی پژوهشی و عملی کارگاهی

برگزاری هفته علمی پژوهشی و عملی کارگاهی

نوشته شده در نویسنده 255

زمان: ۳۱ فروردین تا ۵ اردیبهشت ۹۸

مکان برگزاری سخنرانی­ها: سالن فارابی دانشگاه هنر

مکان برگزاری ورکشاپ­ها: پردیس باغ ملی دانشگاه هنر

جدول زمان‌بندی ورکشاپ‌ها

زمان عنوان مدرس
۱ شنبه۳۱/۱/۹۸ کاغذگری علی پزشک
۲ دوشنبه۲/۲/۹۸ طراحی محض فرهاد گاوزن
۳ سه­شنبه۳/۲/۹۸ مرمت نقاشی جواد فدائیان
۴ چهارشنبه۴/۲/۹۸ نقاشی آزاد
۵ پنجشنبه۵/۲/۹۸ هنر خارج از گالری پویا آریان‌پور

 

 جدول زمان‌بندی سخنرانی‌ها و نشست‌ها

زمان عنوان سخنرانان
۱ شنبه۳۱/۱/۹۸ نشستی با علی اکبر صادقی و بهرنگ صمدزادگان علی اکبر صادقی

بهنرگ صمدزادگان

۲ دوشنبه۲/۲/۹۸ ۱٫هنر دانشگاهی:پیش برنده یا بازدارنده دکتر محمدرضا مریدی
    ۲٫هنر و ادراک جهان دکتر امیر مازیار
    ۳٫هنر و آگاهی زیست محیطی دکتر هلیا دارابی
۳ سه­ شنبه۳/۲/۹۸ ۱٫سوژه هنرمند و تجربه­ی آنسورَوَنده دکتر حامد کیا
    ۲٫لهجه­ها و رویکردها­ی تازه در هنر معاصر ایران دکتر بهنام کامرانی
    ۳٫آموزش و دانشگاه دکتر گلنار نریمانی
    ۴٫آیا می­توان هنر را آموزش داد دکتر باوند بهپور

ورک‌شاپ “کاغذگری” با حضور جناب آقای علی پزشک با شرکت ۳۰ هنرجو انجام شد.

در این ورک‌شاپ هنرجویان با تدریس جناب آقای پزشک آموزش نحوه‌ی ساخت کاغذ دستی را فراگرفتند.عصر همان روز طبق روال تقویم رویداد جشنواره سخنرانی با عنوان “نشستی با علی اکبر صادقی با حضور بهرنگ صمدزادگان” برگزار گردید.مهمانان ویژه این نشست جناب آقای علی اکبر صادقی، جناب آقای دکتر اشکان صادقی، جناب آقای بهرنگ صمدزادگان و سرکار خانم  دكتر سودابه صالحی مدیریت محترم دانشکده تجسمی و جناب آقای مشهدی‌زاده بودند.تعداد ۲۶۰ نفر مخاطب در این نشست شرکت کردند. در ابتدای جلسه ۲ انیمیشن “گلباران” و “رخ” که پیش از آن تنها در موزه هنرهای معاصر تهران به نمایش گذاشته شده بود، پخش گردید و در ادامه به ویژگی‌های بصری آثار علی اکبر صادقی پرداخته و با ذکر مثال‌هایی از آثار ایشان در دوره‌های مختلف هنریشان به تحلیل و بررسی فرم و رنگ ویژگی‌های زیباشناسی پرداخت.سپس در ادامه‌ی این نشست، نمایش دیگر آثار علی اکبر صادقی به گفت‌وگو با هنرمند، تجربه‌های شخصی ایشان با تجربیات دوران دانشجویی به بیان مشکلات و موانع هنر در فضای دانشگاه پرداخت. در ادامه جلسه با پرسش و پاسخ مخاطبین از علی اکبر صادقی ادامه پیدا کرد و در نهایت با نمایش انیمیشن با نام‌های “هفت شهر” ” من نه آنم” که برای دومین بار تا به این روز به نمایش در آمده بود به پایان رسید و در آخر در میان تشویق حضار از ایشان تجلیل به عمل آمد.

دومین روز رویداد هفته‌ی پژوهشی و کارگاهی با عنوان ورکشاپ “طراحی محض” با تدریس جناب آقای فرهاد گاوزن و با حضور ۵۰ نفر هنرجو از ساعت ۱۰ الی ۱۴ در پردیس باغ ملی برگزار گردید.

در ابتدای جلسه فرهاد گاوزن در مورد معنی طراحی محض و نوع نگرش هنر معاصر به طراحی توضیحاتی داد و در ادامه از دانشجویان خواست بر روی کاغذ وسیعی كه بر دیوار کارگاه نصب شده بود، به صورت آزادانه طراحی گروهی انجام دهند. در نهایت پس از اتمام کار آن را تخریب کردند و با کمک ابزار و متریال‌های موجود در کارگاه مانند چسب و اسپری و کاتر و… سعی کردند به بیان تازه‌ای برای ارائه‌ی طراحی دست یابند.عصر همان روز نیز در ادامه‌ی برنامه‌های هفته‌ی پژوهشی، سخنرانی‌هایی با حضور سه تن از اساتید مطرح حوزه‌ی هنر، جناب آقای دکتر مریدی  جامعه شناس هنر و عضو هیئت علمی دانشگاه هنر، جناب آقای امیر مازیار پژوهشگر حوزه‌ی فلسفه‌ی هنر و عضو هیئت علمی دانشگاه هنر و سرکار خانم دکتر هلیا دارابی پژوهشگر حوزه‌ی تاریخ هنر برگزار گردید.در ابتدا مریدی با پرداختی به مفهوم دانشگاه و کارکردهای متفاوت این نهاد در اقصی نقاط دنیا به تبیین و تحلیل گفتمان‌های فرهنگی و اجتماعی در درون دانشگاه پرداخت. سپس با اشاره به پارادوکس میان هنر به مثابه خلاقیت و نهاد دانشگاه به عنوان نماینده‌ی هنجارپذیری علمی پرداخته و به تحلیل و بررسی کارکردهای دانشگاه و هنر دانشگاهی در فضای اجتماعی امروز اشاره کرد.در سخنرانی دوم دکتر مازیار با طرح بحثی جدید و نگاهی متفاوت به هنر از طریق مفهوم ادراک به نقش هنر بر زیست جهان هنرمندان در نحوه‌ی ادراک متفاوت از جهان و تأثیر آن بر فضای محسوسات اشاره کرد و به آنچه از دنیا درک می‌شود پرداخت. در سخنرانی سوم نیز خانم دکتر هلیا دارابی با طرح بحث هنر و آلودگی محیط زیست به ابعاد آلودگی‌های زیست محیطی تولید شده در آتلیه‌ها و آثار هنر پرداخته و سپس با ذکر چندین مثال به انواع روش‌ها برای کاهش آلودگی‌ها اشاره کرد .

ورکشاپ روز سه­شنبه با حمایت موزه ملک و با عنوان “کارگاه آشنایی با مرمت آثار نقاشی”با حضور جناب آقای مجید فدائيان با شرکت ۲۰ هنر جو از ساعت ۹ الی ۱۳ در موزه ملی ملک برگزار شد.

در ساعات آغازین این ورکشاپ به مبانی و اصول مرمت به صورت تئوری پرداخته شد،پس از آن هنرجویان با همراهی تیم مرمت از آزمایشگاه و کارگاه مرمت موزه ملک دیدن کردند.در ادامه آقای مجید فدائيان ضمن توضیح انواع آسیب های معمول،بر روی یک نقاشی آسیب دیده در موزه به انواع مرمت و مراحل پیش روی آن پرداخت . در ادامه برگزاری روز سوم از هفته پژوهش جشنواره ژکال و در ادامه سخنرانی های روز دوم  با موضوع محوری «دانشجو چیست؟» ، در ابتدا با سخنرانی دکتر حامد کیا پژوهشگر حوزه مطالعات فرهنگی شروع شد. موضوع سخنرانی ایشان شکل گیری سوژه دانشجو و به طور کل ساز و کار شکل گیری سوژه ها در داخل گفتمان ها بود. در ادامه ایشان به راه های مقاومت سوژه در برابر آپاراتوس های ایدئولوژیک پرداخته و به واکاوی مفهوم سوژه مقاوم، سوژه سرکش و سوژه مخدوش در گفتمان می‌پردازد.در برنامه دوم جناب آقای دکتر بهنام کامرانی پژوهشگر حوزه هنرهای بصری و هیئت علمی گروه نقاشی دانشگاه هنر به سخنرانی با موضوع لهجه ها و رویکرد های تازه در هنر معاصر ایران پرداخته و ایشان در این سخنرانی به واکاوی و  پیامد های سوژه شدگی در هنر معاصر ایران ، در اثر آنچه نظام ایدئولوژیک سرمایه داری در گالری ها و نمایشگاه های برای سوژه هنرمند ایجاد می‌کند پرداختند. از طرفی ایشان با مطرح کردن مفهوم «لهجه» اشاره به اصیل نبودن و ساختگی بودن این جریانات هنری اشاره داشته و آن را پیامد سوژه شدگی می دانند.در سخنرانی سوم خانم دکتر گلنار نریمانی پژوهش گر حوزه فلسفه هنر به سخنرانی پرداخته. ایشان با اشاره به مفهوم بیلدونگ و فرهنگ در فلسفه گادامر و همچنین با استفاده از المان ها و مفاهیم فلسفه کانت، به تحلیل و واکاوی نظام آموزش هنر و آنچه به عنوان هنر در جامعه قابل آموزش است پرداخته و مفهوم بیلدونگ و آموزش فرهنگی را به عنوان راه حلی برای برون رفت از مشکلات جامعه مطرح می کنند.در سخنرانی چهارم جناب آقای دکتر باوند بهپور استاد و پژوهش گر حوزه تاریخ هنر به موضوع بسیار مهم و حیاتی آموزش هنر پرداخت.ایشان در سخنرانی خود و با توجه به تجربیات خود در تدریس هنر و تاریخ هنر در دانشگاه های مطرح دنیا از جمله آلمان و انگلیس به بیان تفاوت میان نحوه آموزش هنر در ایران و دیگر نقاط دنیا و همچنین تفاوت های فرهنگی در درک آنچه هنر است می‌پردازد. ایشان در سخنرانی خود با تاکید بر بازگشت جوانان هنرمند به فرهنگ بومی و ایرانی تنها راه حل هنر پیشرفت هنر معاصر ایران را در ارتباط آن با سنت ها و گذشته خود مطرح می کند.

چهارمین جشنواره سراسری دانشجویی نقاشی ژکال با حمایت اداره کل هنرهای تجسمی وزارت ارشاد ورکشاپ آزاد نقاشی با هدف پویایی فضای دانشگاه و دانشجویان وایجاد فرصتی برای تعامل میان ایشان با حضور۱۲۰ نفر از علاقه مندان و دانشجویان هنر در روز چهارشنبه ۴/۲/۹۸ در پردیس باغ ملی دانشگاه هنر برگزار کرد.

این رویداد از ساعت ۱۰:۳۰ صبح آغاز به کار کرد و تا ساعت ۱۷ به طول انجامید.جناب آقای هادی مظفری مدیر کل هنرهای تجسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی,جناب آقای اردشیر میرمنگره معاون هنری اداره کل هنرهای تجسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی،جناب آقای سیاهکارزاده مدیر مؤسسه توسعه هنرهای تجسمی،جناب آقای دکتر سید حسن سلطانی رييس دانشگاه هنر،جناب آقای دکتر رضوان صادق زاده مدیر گروه نقاشی دانشگاه هنر،جناب آقای دکتر جمال عرب­زاده عضو هیئت علمی دانشگاه،آقای دکتر شهرام زرگر مدیر تشکل­ها و انجمن های فرهنگی دانشگاه هنر نیز در این رویداد حضور داشتند.آقای مظفری و هیئت همراه پس از صرف نهار دقایقی نیز مهمان جناب آقای سلطانی بودند، ایشان ضمن عرض خیر مقدم به مهمانان،از حمایت های اداره کل هنرهای تجسمی از جشنواره ژکال تشکر کرد و در ادامه به همکاری های دو جانبه میان دانشگاه و اداره کل هنر های تجسمی اشاره و اظهار امیدواری کرد این شکل رویدادها تداوم داشته باشد.آقای مظفری نیز با اظهار خرسندی از برگزاری چنین رویدادهای پویا و فعال خاطر نشان کرد باید یکی از اهداف ما در سال پیش رو از بین بردن دیوار میان هنر تجسمی و مردم باشد و در راستای این هدف به رویدادهای اشااره کرد که در میان مردم اتفاق بیافتد.همچنین نیز با تایید سخنان دکتر سلطانی از همکاری همه جانبه از بخش دانشگاهی سخن به میان آورد.در پایان مراسم نیز آثار توسط دکتر عرب زاده، دکتر صادق زاده و دکتر سلطانی داوری شده و به ۳ نفر برگزیده هدایایی اهدا شد.

آخرین رویداد جشنواره با عنوان ورکشاپ “هنر خارج از گالری” با حضور جناب آقای پویا آریان پور و ۵۰ نفر شرکت‌کننده از ساعت ۱۰ الی ۱۴ در پردیس باغ ملی دانشگاه هنر برگزار شد. در این جلسه آریان‌‌پور در رابطه با شیوه‌ی سیاست‌گذاری گالری‌ها از ابتدای شکل‌گری آن‌ها تا به امروز توضیحاتی دادند و سپس از تجربیاتش در اجرای گروهی هنر محیطی در کویرهای اطراف کاشان صحبت کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *